За да цъфти една орхидея, тя се нуждае от специални грижи и избор на най-доброто място за саксията у дома.
Орхидеите обичат ярка, но дифузна светлина, която не ги изгаря. Идеалното място за тях е източен или западен прозорец. Ако имате само южен или северен прозорец, тогава можете да използвате завеси или фитолампи.
Условия за отглеждане на орхидеята
Орхидеите предпочитат умерени температури от 18 до 25°C през деня и 15 до 18°C през нощта. Опитайте се да избягвате резки промени в температурата и течение.
Родината на това цвета са тропиците, където въздухът е влажен. В сухи помещения то може да страда от дехидратация. За да поддържате влажността на въздуха, необходима за орхидеите, трябва да направите следното:
- напръскайте листата и корените с топла вода, но не и цветята;
- поставете саксията върху поднос с влажни камъчета;
- инсталирайте овлажнители или поставете други растения наблизо.
Оптималното ниво на влажност за това цвете е между 50 и 70%.
Буен и непрекъснат цъфтеж на орхидеята - тайната е в тези съставки
Орхидеите се нуждаят от хранителни вещества, за да цъфтят, които получават от специални торове. Подхранвайте цветето веднъж седмично през пролетта и лятото и веднъж месечно през есента и зимата. Преди подхранване го полейте с обикновена вода, за да не изгорите корените му.
Орхидеите се нуждаят от свеж и дрениращ субстрат, който им осигурява добро дишане на кореновата система и задържане на влага.
Пресаждайте орхидеите на всеки две години или когато субстратът стане плътен или изгнил. Използвайте специален субстрат на базата на кора, мъх или кокосови влакна.
Изберете саксии с дренажни и вентилационни отвори, които са малко по-големи от кореновата система на цветето. Пресадете го след цъфтежа, когато се появят нови корени.
Пресаждането може да се извършва през цялата година. Основното е, че цветето не трябва да цъфти в този период, тъй като пресаждането е стрес за него, в резултат на това цветовете му може да окапят.
Но понякога пресаждането може да се извърши и по време на цъфтежа, ако е възможно да извадите цветето от саксията, без да повредите корените.
Също така е наложително да извършите тази процедура, ако видите повредени или болни корени.
Субстратът за фаленопсис трябва да е дишащ и да се състои от борова кора, мъх сфагнум и въглен. По-добре е да закупите готов субстрат за епифитни орхидеи.
Още: С тази съставка орхидеята ще цъфти през цялата година
Това красиво цвете изисква грижи. Но ако следвате тези правила и изберете правилното място за него у дома, тогава можете да се насладите на красотата и аромата му.